Jak zaprojektować salon w domu ?

Kupno lub budowa domu to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich co chcą mieszkać elegancko. Od dobrego rozplanowania całości będzie zależeć samopoczucie właścicieli. Dlatego warto rozpocząć od salonu.  Salon jest najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem w całym domu, dlatego też jego zaprojektowanie nie jest wcale tak prostą sprawą jak mogłoby się wydawać. Trzeba mieć przy tej sposobności na uwadze potrzeby wszystkich domowników, a wypracowanie takiego kompromisu to spore wyzwanie.
W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym czy to właśnie salon ma być w domu największym pomieszczeniem. Zupełnie z celem mija się wnętrze o bardzo dużych rozmiarach, ponieważ ani domownicy, ani ich goście nie będą się tu czuć komfortowo. Można zastanowić się np. nad otwarciem salonu na schody, co optycznie go powiększy. Kolejne pytanie jakie się tu pojawia dotyczy ewentualnego połączenia salonu z kuchnią – decydować się na to czy nie? Ma to swoje plusy i minusy. Oprócz tego nie wolno zapominać o podziale salonu na poszczególne strefy użytkowe. W tym kontekście niebagatelne jest odpowiednie rozplanowanie komunikacji. W wielu domach bezpośrednio z salonu znajduje się wyjście na ogród – opcja ta również wymaga rozważenia wszelakich „za” i „przeciw”.
Jeżeli w salonie ma się znajdować kominek, trzeba o tym myśleć już na etapie projektowania domu. Stosowna jego lokalizacja to istotna kwestia. Przeważnie jest on montowany w centralnej części pomieszczenia, co też na ogół zalecają profesjonaliści. Na wygodę korzystania z salonu wpływa również dopływ sporej ilości światła dziennego, stąd też znaczenia nabiera umiejscowienie okien. Dobrym rozwiązaniem wydaje się okno od strony zachodniej, ale i strona południowa ma ten plus, że zimą będzie wpuszczać do pomieszczenia dużo słonecznych promieni. Salon to też zwykle miejsce, w którym znajduje się telewizor, nie zaszkodzi się jednak zastanowić nad tym czy nie lepiej będzie przenieść ten sprzęt do innego pokoju. W praktyce bowiem wygląda to tak, że telewizor dominuje w pomieszczeniu, w którym jest ustawiony. Czy rzeczywiście taką funkcję ma spełniać w salonie? Dobry projekt tego pomieszczenia jest ważny też z tego powodu, że każdy z domowników chciałby mieć w nim swe własne miejsce.

Dodaj komentarz